Обіцянки Пробірної служби запровадити декларативний принцип при реєстрації суб`єктів господарювання виявилися неправдою
Шановні учасники ювелірного ринку України!
У квітні 2013 р. Державна пробірна служба України на своєму офіційному веб-сайті повідомила, що набрання з 02.12.2012 р. чинності норми, що зобов`язала суб`єктів господарювання реєструватися в Державній пробірній службі України, зумовила обов`язок останньої забезпечити реєстрацію суб`єкта господарювання, що звернувся із такою вимогою до Державної пробірної служби України.
ДПСУ завіряла всіх учасників ювелірного ринку, що «реєстрація у Державній пробірній службі України здійснюється безкоштовно, на декларативному принципі і триває 1-2 дні в залежності від кількості надісланих заяв».
Реагуючи на цю інформацію, Союз ювелірів України звернувся до учасників ювелірного ринку із закликом подавати до Пробірної служби з метою реєстрації заяви (див. http://www.juvelir.org.ua/index.php?news=478) та запропонував орієнтовну форму заяви (див. http://juvelir.org.ua/index.php?news=479).
Адже реєстрація за декларативним принципом передбачає, що суб`єкт господарювання подає до Пробірної служби лише одну заяву (по суті - декларацію), без додаткових документів. Реєстрація проводиться у стислі строки, без жодних підстав для відмови у реєстрації і не передбачає встановлення додаткових вимог до суб`єктів господарювання (наприклад, вимог до кваліфікації фахівців). Водночас, Пробірна служба зобов`язана зареєструвати будь-якого суб`єкта господарювання, який звернувся до неї з заявою. Така процедура реєстрації є простою для підприємців, і тому декларативний принцип - це добре.
Проте, до Союзу ювелірів України почали звертатися підприємці, які повідомляють про отримані ними відмови Державної пробірної служби у реєстрації. Причини – неподання відомостей про місця провадження діяльності та копій документів, що підтверджують право власності або користування приміщеннями.
Від тих суб`єктів господарювання, яких вже зареєстровано, Пробірна служба вимагає подати копії документів, що підтверджують право власності або користування приміщеннями.
Таким чином, інформація Пробірної служби про запровадження декларативного принципу при реєстрації суб`єктів господарювання є неправдою.
Крім того, на даний час не набрав чинності наказ Мінфіну України від 08.04.2013 р. №465 «Про затвердження Порядку обліку, створення та ведення реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням», який Мінюст повернув 14.05.2013 р. без державної реєстрації на доопрацювання.
Діє пряма норма відповідно до абзацу 7 пункту 9 статті 1 Закону №637/97-ВР «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними», якою встановлено, що «суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами, дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення, напівдорогоцінним камінням, підлягають обов’язковій реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного пробірного контролю».
Зазначеною нормою визначено, що реєстрації підлягають суб`єкти господарювання, а не створені ними об`єкти виробництва, торгівлі та послуг (місця провадження діяльності). Законом не передбачено надання Пробірній службі відомостей про місця провадження діяльності. Крім того, цією нормою не встановлений перелік документів, які суб`єкти господарювання повинні подавати для реєстрації в Пробірній службі, підстави для відмови у реєстрації, тощо.
До набрання чинності наказом Мінфіну від 08.04.2013 р. №465 «Про затвердження Порядку обліку, створення та ведення реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням» рішення Пробірної служби про відмову в реєстрації або вимоги щодо надання будь-яких документів є незаконними.
Тому від Державної пробірної служби України необхідно вимагати:
- - відкликати рішення про відмову у реєстрації, видані на підставі того, що заявниками не надано певних відомостей або копій документів, не передбачених чинним законодавством;
- - невідкладно зареєструвати всіх суб`єктів господарювання, які здійснюють операції з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням, і які подали заяви про реєстрацію у будь-якій довільній формі;
- - відкликати будь-які вимоги до зареєстрованих суб`єктів господарювання щодо надання не передбачених чинним законодавством документів або їх копій.
З повагою,
Апарат Союзу ювелірів України